شیرآلات ساختمانی

هر ساختمانی برای این که تکمیل شود، باید به منابع آب، گاز و برق وصل باشد. حال نکته اینجاست که سیستم های این چنینی بدون وجود شیرآلات مناسب، به درستی کار نخواهند کرد. در حقیقت سیستم لوله کشی و شیرآلات ساختمانی از مهم ترین بخش های ساختمان سازی است که باید توجه ویژه ای به آن شود.

چه شیرآلاتی که در معرض دید همه هستند و چه آن دسته شیرهایی که به چشم نمی آیند، هر دو به یک اندازه حائز اهمیت می باشند.

اگر می خواهید اقدام به خرید شیرآلات ساختمانی برای سازه ی خود بکنید، قبل از هر چیزی باید انواع شیرآلاتی که در حال حاضر در بازار موجود هستند را بشناسید. اگر پیمانکار یا سازنده ساختمانی هستید، این نکته برایتان بیشتر از قبل مهم خواهد بود چرا که با خریدهای انبوه و بزرگ طرف هستید و باید همه چیز را راجع به بهترین شیرآلات ساختمانی بدانید.

بیشتر بخوانید : فلاور باکس

در ادامه می خواهیم با معرفی بهترین شیرآلات ایرانی کار خود را آغاز کنیم. اما سپس به انواع شیر آب، کاربرد آن ها، محل نصب و قیمت آن خواهیم پرداخت. خلاصه این که اگر می خواهید یک شیرآلات مناسب تهیه کنید، خواندن این متن برایتان لازم و ضروری خواهد بود.

انواع شیرآلات

شیرآلات ایرانی

در چند سال اخیر، پیشرفت های قابل ملاحظه ای در تولید شیرآلات ایرانی پدید آمده است و خیلی از سازندگان، امروزه به جای خرید شیرآلات خارجی به سراغ محصولات تولید داخل می روند.

شیرآلات ایرانی ویژگی های خیلی مثبت و خوبی دارند. مثلا بهترین انواع شیرآلات ایرانی در ساختار خود، سرب ندارند. همچنین در صورتی که شیرآلات استیل خریداری کنید، امکان زنگ زدگی به صفر خواهد رسید. در دیگر انواع شیرآلات ایرانی هم به ندرت پیش می آید که زنگ زندگی مشاهده شود.

در برابر ضربه بسیار مقاوم هستند و جنس خوبی دارند. حتی دیده شده است که این شیرآلات در برابر دماهای بسیار بالایی مثل 90 درجه سانتی گراد نیز مقاومت کرده اند و دچار آسیب نشده اند.

یکی دیگر از ویژگی های بسیار مثبت شیرآلات ایرانی این است که در برابر خوردگی و تغییر رنگ نیز مقاومت دارند. به همین خاطر اگر در شرایط محیطی نامناسب یا در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرند، دچار آسیب نخواهند شد.

یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که هر شیرآلاتی باید داشته باشد این است که رنگ و طعم آب را تغییر ندهد. در واقع اگر شیرآلاتی چنین کاری بکند، باید خرید آن را فراموش کرد. این مسئله به خصوص در مورد شیرآلاتی که قرار است آب آشامیدنی از آنها عبور کند، بیشتر حائز اهمیت می شود.

انواع شیر آب

همان طور که گفتیم شیرهای آب، باید دارای استانداردهای ویژه ای باشند و تغییری در طعم و رنگ آب ایجاد نکنند. در ادامه می خواهیم برخی از بهترین انواع شیرآلات ساختمانی مخصوص به آب را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : دکوراسیون منازل

شیرآلات توپی

نام دیگر این شیرآلات، شیرآلات تک اهرمی است. بیشتر مواقع از این نوع شیرآلات توپی در آشپزخانه استفاده می شود. طراحی این نوع شیرها به صورتی است که اهرم شیر به دور یک کلاهک توپی که در بالای بدنه شیر قرار گرفته، می چرخد! در واقع کار اصلی این اهرم شیر، این است که توپ پلاستیکی یا فلزی شیرآلات را که داخل بدنه قرار گرفته، کنترل می کند.

این نوع شیرآلات نحوه ی کاربرد خیلی ساده ای دارند و تنها با یک دست می توان دما و فشار آن ها را تنظیم نمود. اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که شیرآلات توپی، تعداد قطعات زیادی دارد و به همین خاطر برخلاف دیگر شیرآلاتی که واشر ندارند، مشکل چکه کردن پیدا خواهد کرد.

شیرآلات دیسکی

یکی دیگر از بهترین انواع شیرآلات ساختمانی، شیرآلات دیسکی هستند که از جنس سرامیک می باشند و به عنوان نسل تازه ای از شیرآلات لوکس و شیک به حساب می آیند. در واقع این شیرها به صورت تک اهرمی کار می کنند. این اهرم هم روی یک بدنه استوانه ای شکل پهن قرار گرفته است. این شیرها، هنگامی که می خواهند آب سرد و گرم را با هم مخلوط کنند، از یک مخزن به نام کارتریج تعادل فشار استفاده می کنند. این مخزن دو تا دیسک سرامیکی دارد که فشار آب را کنترل می کنند. کافیست آن را به سمت بالا یا پایین حرکت دهید.
اگر بخواهیم که دمای آب را کنتر

کنیم هم می توان این اهرم را به سمت چپ یا راست حرکت داد. شیرآلات دیسکی ساختمانی بسیار مرغوب و با کیفیت هستند و نسبت به دیگر شیرآلاتی که در ساختمان سازی کار می شود، عمر طولانی تری خواهند داشت و کمتر پیش می آید که نیاز به تعمیر آن ها وجود داشته باشد.

شیرهای کارتریجی

یکی دیگر از شیرآلات موجود در بازار، شیرآلات دو اهرمی هستند که از لحاظ شکل و قیافه، شبیه به شیرآلات فشاری دو اهرمی هستند. اما فرقی که میان شیرآلات فشاری و کارتریجی وجود دارد این است که شیر کارتریجی بدون واشر است اما شیرآلات فشاری برای کارکرد درست حتما به واشر نیاز دارند. به همین خاطر است که هنگام استفاده از این نوع شیرآلات، به خوبی متوجه تفاوتی که میان آن ها وجود دارد، خواهید شد. زمانی که می خواهید اهرم شیرآلات فشاری را بچرخانید، لازم است که فشار بیشتری روی واشر وارد کنید. در واقع خروج آب از شیرآلات کارتریجی راح تر و ساده تر صورت می گیرد. کافیست اهرم شیرآلات کارتریجی را بچرخانید، به این ترتیب جریان آب قطع یا وصل خواهد شد.

شیرآلات فشاری

اگر بخواهیم به یکی از قدیمی ترین شیرآلات ساختمانی موجود در کشور صحبت کنیم، احتمالا باید به شیرآلات فشاری اشاره کنیم که بیشتر مواقع آن ها را می توان در ساختمان های خیلی قدیمی دید. قیمت پایین تری دارند و معمولا از نوع واشردار هستند. به خاطر همین واشر هم هست که به هنگام قطع یا وصل کردن جریان آب نیازمند فشار بیشتری هستند.

اما خب باید در نظر داشت که این گونه شیرآلات فشاری، مشکل چکه کردن را نخواهند داشت و عملکرد بهتری از این بابت دارند. هم چنین اختلاط آب گرم و سرد در این نوع شیرآلات توسط دو اهرم صورت می گیرد.

به طور خلاصه باید بگوییم که هر یک از شیرآلات ساختمانی، ممکن است کارکرد و عملکرد متفاوتی داشته باشند و باید برای یک نقطه ی خاص از ساختمان به کار بروند. طبیعتا شما نمی توانید شیرآلاتی که برای سرویس بهداشتی به کار رفته است را برای آشپزخانه یا حمام هم استفاده کنید. بنابراین به این موارد دقت داشته باشید.

هم چنین توجه کنید که شیرآلات مورد نظر شما، استاندارد باشد و کیفیت خوبی ارائه کند. چرا که در غیر این صورت، مشکل شیرآلات می تواند به یک کابوس بزرگ برای خانه و اهالی آن تبدیل شود.

انواع شیرآلات ساختمانی

فاکتورهای کیفیت شیرآلات

خب طبیعی است که به هنگام خرید شیرآلات ساختمانی، همه ی ما به بحث کیفیت و مرغوبیت اهمیت می دهیم. اما از کجا بفهمیم که شیرآلات انتخابی ما مرغوب است؟ باید به چه فاکتورهایی توجه کنیم؟

در ادامه می خواهیم به برخی از این فاکتورها اشاره کنیم:

اول از همه به نام برند توجه داشته باشید. برندهای معروفی مثل شودر و …سال هاست که کیفیت خود را ثابت کرده اند. بنابراین بد نیست که خرید آن ها را در نظر داشته باشید.

جنس شیرآلات را نیز حتما چک کنید. مثلا شیرآلاتی که از جنس استیل مرغوب هستند، کمتر دچار زنگ زدگی و خوردگی می شوند.

بیشتر بخوانید : انواع درب ساختمانی

دقت داشته باشید که در خرید شیرآلات، تنها فاکتور ظاهر زیبا را مد نظر قرار ندهید. بلکه باید به کیفیت ساخت نیز دقت داشته باشید.

انواع شیرآلات ساختمانی از لحاظ کاربرد و ساختار

همانطور که گفتیم شیرآلات میتوانند تنوع زیادی از هر لحاظ داشته باشند. مثلا شما می توانید یک نوع شیرآلات را برای آشپزخانه به کار ببرید و شیرآلات دیگری را برای سرویس های بهداشتی استفاده کنید.

در ادامه می خواهیم به برخی از مهم ترین دسته بندی های شیرآلات ساختمانی از لحاظ کاربرد اشاره کنیم:

شیرآلات مختلف از نظر تعداد دستگیره

اگر بخواهیم به طور خلاصه اشاره کنیم، کل شیرآلات از لحاظ دستگیره به تک اهرمی و دو اهرمی تقسیم می شوند. بعضی از شیرآلات دارای دو دستگیره هستند. یکی از این دستگیره ها، آب گرم را باز می کند و دیگری آب سرد! اگر همزمان هر دو دستگیره را باز کنید آب ولرم خواهد شد.

اما همیشه این سیستم جواب نمی دهد و گاهی لازم است که از دستگیره های تک اهرمی استفاده کنید. مثلا تنظیم آب حمام با روش دو دستگیره، کار سختی است. به همین دلیل شیرآلات تک اهرمی مناسب تر هستند.

شیرآلات سنسوردار

یکی دیگر از جدیدترین شیرآلات ساختمانی موجود در بازار، شیرآلاتی هوشمند هستند که بدون دستگیره کار می کنند. در واقع این شیرآلات مجهز به نوعی سنسور هستند که با قرار دادن دست زیر آنها، متوجه می شوند و جریان آب را برقرار می کند. زمانی هم که دست را از زیر سنسورها کنار بکشید، جریان آب قطع خواهد شد. اما یک نکته ای که در مورد این شیرآلات سنسوری وجود دارد این است که بیشتر مواقع در مکان های عمومی استفاده می شوند. چرا که در خانه و منزل، نیازمند آب سرد و گرم به طور هم زمان هستیم.

شیرآلات ساختمانی بر اساس ارتفاع

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در انتخاب شیرآلات باید به آن توجه داشته باشید، ارتفاع شیر است. مثلا برای روشویی هایی که عمق کمی دارند، بهتر است که شیرآلاتی را انتخاب کنید که ارتفاع کم تری دارند تا دست ها راحت تر زیر شیر آب قرار بگیرند.
یا اگر برای ظرف شویی آشپزخانه نیازمند شیرآلات هستید، بهتر است که ارتفاع شیر را بلندتر بگیرید تا ظرف ها را به راحتی و ساده تر شست و شو داد.

بهترین جنس شیرآلات ساختمانی

همان طور که در طول این مقاله بارها اشاره کردیم، یکی از مهم ترین فاکتورهایی که باید به هنگام خرید شیرآلات به آن توجه کنید، جنس شیر است. در واقع شیرهایی که در بازار موجود هستند، از جنس مسی، روی، استیل یا برنز و حتی پلاستیکی هستند.
طبیعتا هر چقدر که متریال به کار رفته در شیرآلات ساختمانی کیفیت بالاتری داشته باشند، کیفیت محصول نهایی نیز بالاتر خواهد بود. مثلا مقاومت شیرآلات استیل و برنزی در برابر زنگ زدگی و خوردگی بسیار بالاست و کمتر پیش می آید که دچار آسیب شوند.
هم چنین باید جنس شیرآلات را باید متناسب با جایی که می خواهید نصب کنید، انتخاب نمایید. مثلا شیرآلات برنزی را معمولا در آشپزخانه استفاده می کنند تا جلوه ی زیبایی به فضای آشپزخانه بدهند.

شیرآلات

قیمت شیرآلات ساختمانی

برای خرید شیرآلات ساختمانی می توانید چند فاکتور را در نظر بگیرید: اول از همه این که برند را در نظر بگیرید! برخی از برندها، قیمت بالاتری دارند.

همچنین قیمت شیرآلات ساختمانی بستگی زیادی به متریال به کار رفته در شیرآلات دارد.

بیشتر بخوانید : انواع بلکا

اگر فروشنده شیرآلات ساختمانی هستید و به دنبال فرصت مناسب تری برای عرضه ی محصولات خود هستید، توصیه می کنیم ساختمان هایی را در تهران پیدا کنید که در مراحل ساخت هستند. می توانید مطمئن باشید که ساختمان های در حال ساخت تهران، مشتری های اصلی شما به حساب می آیند چرا که به هر حال برای تکمیل ساختمان خود نیازمند شیرآلات هستند.

برای یافتن این ساختمان ها، می توانید به دیتابیس ساختمان های در حال ساخت تهران مراجعه کنید.

وب سایت سازه یاب، یکی از بهترین بانک های اطلاعاتی ساختمان های در حال ساخت تهران را در اختیار دارد. در این بانک اطلاعاتی شما می توانید شماره تماس سازندگان ساختمانی تهران، لوکیشن ساختمان، متراژ و مساحت و ده ها اطلاعات مفید دیگر را به دست آورید که در روند بازاریابی می تواند کمک کننده باشد.

هم چنین باید اشاره کنیم که این بانک اطلاعات ساختمانی، به مرحله ی ساخت پروژه نیز اشاره خواهد کرد. به این ترتیب می توانید به سراغ پروژه هایی بروید که نیازمند شیرآلات ساختمانی هستند.

شیرآلات2

چگونه شیرآلات ساختمانی را تمیز کنیم؟

اگر به طور مداوم و مرتب این شیرآلات ساختمانی را تمیز کنید، به طول عمر و دوام آن ها می افزاید. مهم ترین نکته در شست و شوی شیرآلات این است که شوینده ای متناسب با جنس شیر مورد نظر تهیه کنید. به این ترتیب مطمئن خواهید شد که آسیبی به جنس شیرآلات وارد نمی کند.

بیشتر بخوانید : نقاشی ساختمان

اگر شیر آب چندان کثیف نیست،کارتان با مقداری آب گرم و مایع ظرفشویی راه خواهد افتاد. اما اگر شیرآلات خیلی وقت است که تمیز نشده اند و کثیف هستند، نیازمند چیزی قوی تر مثل سرکه سفید هستید. سرکه سفید می تواند به خوبی شیرآلات را تمیز کنید و جرم و رسوبات را بردارد. باز هم اشاره می کنیم که مطمئن شوید که سرکه سفید با جنس شیرآلات شما منافاتی نداشته باشد و به آن آسیب وارد نکند.

گاهی مواقع هم از ترکیبات دیگری مثل خمیر دندان و جوش شیرین نیز برای تمیز کردن لکه های روی شیر آب استفاده می شود. جوش شیرین را خیلی مواقع به عنوان یک پاک کننده ی قوی به کار می برند. می توانید کمی جوش شیرین را با آب و خمیر دندان مخلوط کنید و سپس با استفاده از یک دستمال یا براش روی شیرآلات خود بکشید. سپس آن را با آب فراوان بشویید و در نهایت نیز با یک دستمال تمیز خشک کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.