آنتن مرکزی

امروزه به هر طرف که نگاه می کنید، ساختمان های عریض و طویلی را خواهید دید که در شهرها سر برآورده اند. ساختمان سازی با آن چه که در گذشته بود، حسابی فرق کرده است. امروزه در عین حال که همه چیز ساده تر شده است، اما روند پیچیده تری پیدا کرده است.

در این مطلب می خواهیم به یکی از اصلی ترین و بهترین امکاناتی که هر ساختمانی باید در اختیار داشته باشد صحبت کنیم. حتما شما هم به خاطر دارید که در گذشته هر خانه ای برای دریافت سیگنال های تلویزیونی از یک سری آنتن بلند و باریک استفاده می کرد. اما در حال حاضر برای ساختمان های بلند و چند واحده نمی توان از این آنتن ها استفاده نمود و ترجیح بر این است که به سراغ آنتن مرکزی بروند.

این آنتن در واقع یک سری ابزار و وسیله است که از طریق آنها می توان سیگنال های ماهواره ای، ویدیویی و البته تصاویر دوربین های مدار بسته را دریافت کرد، آن ها را تقویت نموده و سپس به گیرنده هایی که در همان ساختمان وجود دارند، ارسال نمود.

به همین دلیل است که آنتن مرکزی در ساختمان های چند واحده استفاده می شود چرا که می تواند سیگنال های دریافتی را به چند گیرنده مثل تلویزیون ارسال کند. بیشترین کاربرد این آنتن مرکزی نیز در ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری است. جاهایی که گیرنده های مختلفی وجود دارد.

بخش های مختلف آنتن مرکزی

همان طور که گفتیم آنتن مرکزی در حقیقت مجموعه ای از چند وسیله و ابزار است. اما آیا می دانید که این وسایل چه هستند و چه کاربردی دارند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سیستم آنتن مرکزی از دو قسمت تقسیم شده است:

تجهیزات اولیه ی تهیه سیگنال:

بخش اول از تجهیزات آنتن مرکزی شامل یک عدد آنتن می باشد که مسئول دریافت سیگنال هاست.

هم چنین مجهز به یک بالن، پیش تقویت کننده نیز می باشد.

از دیگر تجهیزات اولیه آنتن مرکزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  مبدل های VHF
  •  ترکیب کننده ها
  • تضعیف کننده
  • تلفیق کننده ها
  • تقویت کننده ها

تمامی این تجهیزات در جهت دریافت بهتر سیگنال ها به کار می روند. در حقیقت بخش اول تجهیزات آنتن مرکزی مربوط به دریافت سیگنال هاست. اما دسته ی دوم از تجهیزات آنتن مرکزی به توزیع همین سیگنال های دریافت شده تعلق دارد.

آنتن

وسایل مربوط به توزیع سیگنال ها

این وسایل همان طور که اشاره کردیم برای توزیع بهتر سیگنال های دریافتی استفاده می شوند که شامل موارد زیر است:

وسایلی که به عنوان جداکننده ی باند به کار می روند.

  • مقاومت های انتهایی
  • تقسیم کننده عبوری یا میانی
  •  تقسیم کننده های انشعابی که دارای یک مقسم در انتهای خود نیز می باشند.
  •  پریزها

انواع آنتن مرکزی

اما مثل هر وسیله ی دیگری، آنتن های مرکزی نیز انواع و اقسامی دارند که در محیط های مختلف به کار می آیند. در ادامه تلاش کرده ایم به برخی از مهم ترین آنتن های مرکزی که در بازار وجود دارند اشاره کنیم:

آنتن مرکزی MATV: اصلی ترین کاربردی که این نوع آنتن مرکزی دارد این است که برای تقویت سیگنال های تلویزیونی به کار می رود. البته پهنای باند این سیگنال های تلویزیونی باید مشخص و معلوم باشد.

آنتن مرکزی SMATV: این نوع از آنتن مرکزی در حقیقت برای دریافت سیگنال های ماهواره ای به کار می رود و کاربردهای فراوانی در این زمینه دارد و می تواند سیگنال های دریافتی ماهواره ای را به گیرنده های هر یک از ساختمان ها برساند.

بیشتر بخوانید : انواع شومینه

آنتن مرکزی CCTV: این آنتن مرکزی مخصوص دوربین های مدار بسته است. به این ترتیب که تصاویر و صداهایی که از طریق دوربین مدار بسته ضبط شده اند را دریافت کرده و به گیرنده های تلویزیونی ارسال می کند. این نوع آنتن مرکزی اهمیت بسیار زیادی در تمامی ساختمان ها، به خصوص ساختمان های تجاری دارد. چرا که بخش زیادی از امنیت هر ساختمانی از طریق دوربین های مدار بسته تامین می شود.

نصب آنتن مرکزی چگونه است؟

یکی دیگر از سوالاتی که در رابطه با آنتن مرکزی وجود دارد این است که نصب آن ها به چه صورت است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که طراحی و نصب آنتن مرکزی کاری پیچیده و دشوار است. در حقیقت نباید تصور کنید که به خاطر کارکرد ساده و آسان آن، نصب ساده ای نیز دارد.

اولین مرحله از نصب آنتن مرکزی به این برمی گردد که محل و موقعیت ساختمان را مورد بررسی قرار داد. برخی از ساختمان ها در نقاطی قرار گرفته اند که کیفیت و قدرت سیگنال ها در آن چندان بالا نیست و به همین دلیل نیازمند وسایل تقویت کننده ی سیگنال هست یا این که باید به سراغ خرید آنتن های مرکزی قوی تری رفت. به طور کلی نصب آنتن مرکزی، کاری تخصصی و جدی است که باید به دست یک متخصص ماهر سپرد.

مزیت های آنتن مرکزی

همان طور که اشاره کردیم، وجود یک آنتن مرکزی در ساختمان های بلند و بزرگ، لازم و ضروری است. اما این آنتن ها چه مزیت های دیگری دارند؟ آیا می دانید که چرا امروزه بیشتر ساختمان های بزرگ چند واحده، از آنتن مرکزی استفاده می کنند؟ در ادامه به چند تا از مهم ترین مزیت های آنتن مرکزی اشاره کرده ایم:

اول از همه این که هزینه ی های خرید آنتن جداگانه کاهش پیدا می کند. همان طور که گفتیم در گذشته هر خانه ای یک آنتن مجزا داشت. اما در حال حاضر می توان به سادگی و راحتی این هزینه را کاهش داد و با خرید یک آنتن مرکزی، به تمام واحدهای یک ساختمان سیگنال های ماهواره ای، تلویزیونی و…داد.

هم چنین باید اشاره کنیم که منظره ی نصب ده ها آنتن روی ساختمان، منظره ی چندان دلچسبی نبود و تصویر کلی ساختمان را خراب می کرد. از شلوغ شدن پشت بام ساختمان نیز می گذریم. به همین دلیل است که استفاده از آنتن مرکزی، به سرعت توانست جایگزین آنتن های قدیمی تر شود.

بیشتر بخوانید : انواع هود

در ضمن فراموش نکنیم که اگر تعداد آنتن ها، یکی شود نگهداری و مراقبت از آن نیز ساده تر خواهد بود. در حقیقت دیگر نیازی نیست که هزینه های گزافی برای تعمیر هر یک از آنتن های ساختمان پرداخت.

به طور کلی تصاویری که توسط آنتن مرکزی دریافت می شوند، شفافیت و کیفیت خیلی بهتری دارند و از روزی که آنتن های مرکزی توانستند راه خود را به داخل ساختمان ها پیدا کنند، تصاویر تلویزیونی و ماهواره ای با کیفیت بسیار قابل قبول تری به دست مصرف کننده و مخاطبین می رسد.

بنابراین از هر زوایه ای که به خرید آنتن مرکزی نگاه شود، خواهیم دید که خریدی به صرفه و معقول خواهد بود.

انواع آنتن مرکزی

معایب و مشکلات آنتن مرکزی

بیشترین مشکلات آنتن مرکزی در رابطه با استفاده از آن برای دوربین های مداربسته است. در واقع چند مشکل اساسی وجود دارد:

اول از همه این که اگر از آنتن مرکزی برای دریافت تصاویر دوربین های مداربسته استفاده شود، ممکن است که کیفیت تصویر خیلی پایین باشد و نتوان به درستی سوژه های تصویری را تشخیص داد.

دومین مشکل این آنتن مرکزی، این است که گاهی مواقع دسترسی به منوی دستگاه در محل نمایش نیز امکان پذیر نیست و حتما باید به سراغ خود آنتن بروید.

سومین عیب بزرگ استفاده از آنتن مرکزی برای دوربین مداربسته این است که امکان بازبینی تصاویر در برخی مواقع وجود نخواهد داشت که عیبی غیرقابل گذشت خواهد بود.

چند نکته به هنگام نصب آنتن مرکزی

اگر تصمیم به خرید و نصب آنتن مرکزی برای ساختمان خود دارید، توصیه میکنیم نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

اول از همه باید به نوع آنتن و جهت قرار گیری آن توجه داشته باشید.

بیشتر بخوانید : چمن مصنوعی

اگر محل ساختمان در جایی است که قدرت سیگنال ها پایین می باشد، بهتر است که به سراغ آنتن های بزرگ و قوی بروید.

نوع آنتن را باید بر اساس فرکانس و تعداد کانال هایی که دریافت می شود انتخاب نمود. مثلا برای دریافت کانال های تلویزیونی که تعداد زیادی ندارد، لازم نیست که حتما به سراغ آنتن های پر قدرت رفت.

در ضمن دقت داشته باشید که جهت آنتن باید به گونه ای انتخاب شود که با فرستنده ی تلویزیونی مقایسه گردد. اگر می خواهید که سیگنال هایی که دریافت می کنید قوی تر و بهتر باشند، حتما جهت آنتن را به سمت فرستنده تنظیم کنید.چرا بیشتر ساختمان ها امروزه از آنتن مرکزی استفاده می کنند؟

همان طور که در بالای همین متن نیز اشاره کردیم یکی از اصلی ترین نیازهای هر ساختمانی در حال حاضر، آنتن مرکزی است. به شما گفتیم که این آنتن های مرکزی چه مزیت هایی می توانند داشته باشند. اما آیا دلیل دیگری نیز وجود دارد که تمامی ساختمان ها را ناگزیر به استفاده از آنتن مرکزی کرده باشد؟

به چند دلیل دیگر نیز اشاره می کنیم:

اول از همه این که مسیر دسترسی به پشت بام خیلی از ساختمان ها سخت و پیچیده است. کسانی که بیشتر از 20 سال دارند، هرگز تصویر آنتن ها بلندی که در پشت بام خانه ها وجود داشت و با هر وزش بادی تکان می خورد و در نتیجه کیفیت تصویر خراب می شد، را فراموش نخواهند کرد.

یادتان نرود که فضای پشت بام ساختمان ها محدود است و ده ها وسیله ها و تجهیزات روی آن قرار گرفته است. طبیعی است که دیگر جای چندان زیادی برای نصب آنتن های مجزا وجود نخواهد داشت و باید حتما به سراغ آنتن مرکزی بروید.

در ضمن خرید یک آنتن مرکزی برای ساختمان، به صرفه تر و ارزانتر از خرید آنتن های مجزا برای هر واحد است. همچنین برای نصب آنتن نیز تنها یک بار هزینه خواهید کرد.

بیشتر بخوانید : خرید مبل کلاسیک

یکی دیگر از مشکلاتی که با وجود آنتن مرکزی برطرف گردید، بحث سیم کشی از آنتن به داخل خانه ها بود. این سیم ها گاهی به قدری زیاد می شدند که امکان قطع و وصل شدن آن ها، بسیار زیاد بود.

در آخر باید اشاره کنیم که اگر از چندین آنتن در یک ساختمان استفاده شود، ممکن است سیگنال های دریافتی با هم تداخل پیدا کنند و در نتیجه در دریافت اطلاعات اختلالاتی به وجود بیاید.

با استفاده از آنتن مرکزی، تمامی واحدهای یک ساختمان، از یک تصویر یکسان و واضح بهره مند می شوند و از هر لحاظ به صرفه تر و بهتر خواهد بود.

مزایای آنتن مرکزی

خرید آنتن مرکزی

قبل از این که به سراغ معرفی بهترین جا برای خرید آنتن مرکزی برویم، می خواهیم سه نکته ی مهم در رابطه با انتخاب آنتن مرکزی به شما بگوییم:

آنتن خود را به درستی انتخاب کنید: اول از همه باید بدانید که این آنتن قرار است که چطور سیگنال هایی را دریافت کند. آیا می خواهید کانال های تلویزیونی دریافت شود یا ماهواره ای؟ تعداد کانال های دریافتی نیز در انتخاب نوع آنتن موثر است.

جهت آنتن را به درستی تعیین کنید: همانطور که اشاره کردیم مهمترین نکته اینجاست که جهت آنتن باید به سمت فرستنده باشد. هر چقدر که تعیین جهت دقیق تر باشد، کیفیت تصاویر و محتوای دریافتی نیز بالاتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید : لوستر

بهره آنتن: منظور از بهره آنتن، این است که آنتن مربوطه بتواند کمترین میزان سیگنالی که برای ورودی آمپلی فایر لازم است را برساند. کمترین میزان سیگنال برابر با 0 دسی بل است. دقیقا به همین دلیل است که توصیه می کنیم اگر محل قرار گیری آنتن دارای سیگنال های ضعیفی می باشد، بهتر است به سراغ خرید آنتن های بزرگ تر و قوی تری بروید.

سازه یاب: بهترین نقطه برای شروع اما حالا که با انواع آنتن های مرکزی و کارکرد آن ها آشنا شدید، می خواهیم مژده ای بزرگ به تمام کسانی بدهیم که به نحوی با فروش آنتن مرکزی سر و کار دارند.
همانطور که میدانید اصلی ترین مشتریان شما، ساختمان های بزرگ هستند. وب سایت سازه یاب، در جهت کمک به پیدا کردن این ساختمان های در حال ساخت تهران و کرج، دیتابیس بزرگی از اطلاعات آن ها گردآوری کرده است. با دریافت این بانک اطلاعاتی می توانید به اطلاعات تمامی این ساختمان ها دست پیدا کنید و به این ترتیب آنتن مرکزی خود را برای کسانی تبلیغ کنید که در مورد خرید متریال ساختمانی تصمیم می گیرند. در این دیتابیس شماره تماس پیمانکاران این ساختمان ها نیز وجود دارد تا به این ترتیب بتوانید تبلیغات موثرتر و در نتیجه فروش بهتری داشته باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.