چمن مصنوعی

امروزه از عناصر و چیزهای زیادی برای تزئین ساختمان ها استفاده می کنند. یکی از رایج ترین چیزهایی که برای تزئین ساختمان به کار می رود، چمن های مصنوعی است. این چمن ها می توانند در محوطه سازی ساختمان ها و پارک ها و محیط های ورزشی بسیار مناسب و موثر باشند.

این نوع چمن، شباهت ظاهری زیادی با چمن واقعی دارد. البته اگر به آن دست بزنید متوجه خواهید شد که این نوع چمن کمی خشن تر است. جنس اصلی این نوع چمن مصنوعی از پلی اتیلن است. اگر پلی اتیلن آشنایی ندارید، باید بگوییم که نوعی الیاف مصنوعی می باشد.

یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از چمن مصنوعی به جای طبیعی، این است که مقاومت بیشتری در برابر آسیب های مختلف داشته و تراکم بیشتری نیز دارد.

اما شاید این سوال را با خودتان مطرح کنید که تا زمانی که چمن واقعی و اصلی وجود دارد، چرا باید به سراغ استفاده از چمن مصنوعی برویم؟

چمن حیاط

 

در پاسخ به این سوال باید گفت که خیلی از نواحی جغرافیایی، امکان رشد چمن طبیعی را فراهم نمی کنند و به همین خاطر است که تنها گزینه ی موجود، چمن مصنوعی خواهد بود. هم چنین باید اشاره کنیم که چمن طبیعی به مراقبت و نگهداری خیلی زیادی احتیاج دارد و به همین خاطر است که استفاده از چمن مصنوعی برای محوطه سازی ساختمان ها، انتخاب بسیار بهتر و به صرفه تری است.

بیشتر بخوانید : اصول محوطه‌سازی و اهمیت اجرایی کردن آن

در واقع امروزه، چمن مصنوعی در خیلی از موارد جایگزین چمن طبیعی شده است. چمن طبیعی نیازمند صرف وقت و آب بسیار برای رشد است. همانطور که میدانید مسئله ی آب، امری مهم است. به همین دلیل چمن مصنوعی انتخاب خوبی است چرا که بدون نیاز به مراقبت و آبیاری، همیشه سالم و شاداب باقی می ماند. سبزی چمن مصنوعی، حس تازگی و طراوت را به انسان می دهد و دیگر لازم نیست که وقت و هزینه ای که صرف چمن طبیعی می شود را برایش صرف کرد.

خیلی از افراد تصور می کنند که استفاده از چمن مصنوعی تنها در استادیوم های ورزشی و باشگاه ها رایج است. اما واقعیت این جاست که یکی از مشتریان پروپا قرص چمن های مصنوعی، ساختمان های مسکونی، پارک های کودکان و بالکن های خانه هاست.
امروزه خیلی از ساختمان ها ترجیح می دهند که با استفاده از چمن مصنوعی، جلوه ی دیگری به ساختمان خود بدهند. حتی بالکن خیلی از خانه ها، تبدیل به مکانی برای استفاده از چمن مصنوعی شده است. جذابیت بی نظیر این محصول، باعث شده است که به تدریج، تبدیل به یکی از المان های اصلی تزئینی در محوطه ی ساختمان ها شود.

همانطور که اشاره کردیم، نگهداری از چمن طبیعی بسیار وقت گیر و گران است. به همین دلیل خیلی از ساختمان ها برای محوطه سازی خود به جای استفاده از چمن طبیعی، به سراغ چمن مصنوعی می روند که نیاز به مراقبت خاصی ندارد.

چمن های مصنوعی

مزایای چمن مصنوعی

همانطور که گفتیم، مزایای بیشمار چمن مصنوعی باعث شده است تا در خیلی از مواقع جای چمن واقعی را بگیرد. در ادامه می خواهیم به برخی از مهم ترین مزایای چمن مصنوعی اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

اولین مزیت بزرگ چمن مصنوعی این است که نیازمند مراقبت خاصی نیست. اگر بخواهید چمن واقعی و طبیعی بکارید باید قبل از هر چیز به سراغ زمین حاصل خیز و مناسب بروید. سپس باید به طور مکرر چمن را آبیاری کنید و مراقب باشید که آفت های مختلف به آن حمله ور نشوند. هم چنین نیازمند اصلاح و چمن زنی نیز هستند و همواره باید مراقب سلامت این چمن باشید. اما با وجود یک چمن مصنوعی این دردسرها را نخواهید داشت. این نوع چمن تنها هزینه ای که برایتان در بر خواهد داشت، هزینه ی خریدش خواهد بود.

دومین مزیت چمن مصنوعی این است که در هر شرایطی می توان از آن استفاده نمود. در حقیقت زمانی که باران می بارد، نمی توان روی چمن واقعی راه رفت چرا که ممکن است دچار آسیب شود اما روی چمن مصنوعی می توان بازی کرد و حتی در هنگام بارندگی نیز هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد.

یکی دیگر از مزیت های چمن مصنوعی این است که سطحی صاف و مسطح به وجود می آورد. حتما شما هم تجربه ی بازی کردن روی چمن واقعی را داشته اید و می دانید که گاهی تو رفتگی ها یا برجستگی هایی روی زمین واقعی وجود دارد که باعث زمین خوردن و آسیب دیدن شما شده است. اما چمن مصنوعی این مشکلات را نخواهد داشت. در واقع سطح این چمن ها کاملا ایمن است و توده های متراکمی نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید : آبنما

و اما اصلی ترین مزیت چمن مصنوعی که در بالای همین متن به طور خلاصه به آن اشاره کردیم، این است که نیازمند آبیاری نیست. ما در دوره ای به سر می بریم که بحران آب کل جهان را در برگرفته است و تمام تلاش انسان این است که بتواند با استفاده از خلق شیوه های جدید از مصرف بیش از حد آب جلوگیری کند. همان طور که گفتیم چمن واقعی و طبیعی نیازمند مصرف آب زیادی است اما با وجود چمن مصنوعی نیازی به مصرف بی رویه آب نخواهد بود.

هرگز نباید فراموش کنیم که مقاومت و استحکام چمن طبیعی در برابر عوامل طبیعی مثل باد و باران و نور خورشید، خیلی کمتر از چمن مصنوعی است. چمن طبیعی ممکن است در مقابل این شرایط جوی دوام نیاورد و از بین برود. اما عمر چمن مصنوعی بسیار بالاتر از این حرف هاست و در برابر بیشتر شرایط جوی مقاومت می کند و آسیبی نخواهد دید.

هم چنین باید متذکر شویم که چمن های واقعی هر چند وقت یک بار، باید دوباره کاشته شوند و ترمیم گردند. در واقع این نوع چمن ها مخارج زیادی را خواهند داشت اما تنها هزینه ی مربوط به چمن مصنوعی زمانی است که آن را می خرید و نصب می کنید.
یکی دیگر از مزیت های بزرگ چمن مصنوعی این است که می توان در هر منطقه ای از لحاظ جغرافیایی، آن را نصب کرد. در حالی که چمن طبیعی تنها در جاهایی مناسب خواهد بود که مشکلی از بابت تامین آب ندارند و یا بارندگی زیادی در آن اتفاق می افتد.
هم چنین یکی دیگر از مزیت های چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی این است که نیازمند کود و مواد شیمیایی برای رشد نیست.

در ضمن این کودها ممکن است به محیط زیست نیز آسیب هایی وارد کنند و به همین دلیل است که همواره بهترین انتخاب، چمن مصنوعی خواهد بود که نیازمند کود یا مواد شیمیایی نیست و دوستدار محیط زیست به شمار می آید.

در نهایت این که می توان چمن مصنوعی را در سایزها و ارتفاع های متفاوتی سفارش داد. اگر می خواهید چمن کم پشت یا پرپشت و متراکم تری داشته باشید، می توانید آن را تهیه کنید. اما برای دست یابی به چنین سایز و اندازه ای در چمن واقعی، باید مراقبت های زیادی بر آن داشته باشید و هزینه های زیادی صرف کنید.

انواع چمن

کاربرد چمن مصنوعی

همان طور که گفتیم در حال حاضر فقط در استادیوم ها و سالن های ورزشی از چمن مصنوعی استفاده می شود بلکه می توانید آن را در جاهای مختلفی مشاهده کرد:

یکی از اصلی ترین موارد کاربرد چمن مصنوعی در ساختمان هاست. هزینه های بالای گل کاری و چمن کاری در محوطه ساختمان باعث شده تا خیلی از آن ها به سراغ چمن مصنوعی بروند.

البته هنوز یکی از اصلی ترین کاربردهای چمن مصنوعی برای زمین های ورزشی مثل زمین گلف، زمین فوتبال، بیس بال و دیگر ورزش هاست. حتی در حال حاضر در باشگاه های تنیس و اسکواش نیز گاها از چمن مصنوعی استفاده می شود.

از دیگر جاهایی که از چمن مصنوعی استفاده می شود، زمین بازی است. زمین بازی مهدکودک ها، پارک ها و مدارس بهترین مشتریان چمن مصنوعی هستند.

اما تا فراموش نکرده ایم، اجازه بدهیم در مورد چمن مصنوعی در بالکن منازل صحبت کنیم. امروزه این کاربرد چمن مصنوعی بسیار محبوب شده است چرا که استفاده از فضای بالکن را کاربردی تر کرده است. خیلی از این فضای چمن شده، برای فعالیت های روزمره ی خود استفاده می کنند. به این ترتیب می توانند از هوای آزاد نیز بهره مند شوند.

ورزشگاه ها نیز هم چنان از مشتریان اصلی چمن های مصنوعی به حساب می آیند. به خصوص در شهرهایی که کاشت و نگهداری از چمن کار سخت و دشواری است و نیازمند مراقبت های فراوانی می باشد.

قیمت چمن مصنوعی

همان طور که در یکی از بخش های همین مقاله اشاره کردیم، چمن های مصنوعی در سایزها و ارتفاع های متفاوتی ساخته می شوند. به همین دلیل است که نمی توان قیمت مشخصی را برای این محصول در نظر گرفت. بسته به این که سایز چمن مصنوعی و ارتفاع چمن های آن چقدر است، ممکن است قیمت متفاوتی داشته باشد.

البته باید توجه داشت که برند سازنده ی چمن مصنوعی نیز در تعیین قیمت این محصول بی تاثیر نخواهد بود.

اما حالا که صحبت از قیمت چمن مصنوعی شد، اجازه بدهید اندکی در مورد فروشندگان چمن مصنوعی صحبت کنیم. یکی از اصلی ترین مشتریان این فروشندگان، ساختمان های در حال ساخت هستند. بنابراین اگر فروشنده ی چمن مصنوعی هستید و به دنبال گسترش بازار خود هستید، می توانید از یک بانک اطلاعات ساختمانی استفاده کنید.

در این بانک اطلاعاتی، تمام اطلاعات ساختمان های در حال ساخت تهران ( از جمله شماره تماس سازندگان، مرحله ی ساخت، آدرس پروژه، متراژ و مساحت و …) درج شده است.

اما یکی از بهترین بانک های اطلاعات ساختمانی تهران در اختیار وب سایت سازه یاب است. بانک اطلاعات ساختمانی سازه یاب، با کمترین میزان خطا در اطلاعات خود، می تواند رونق خوبی به کسب و کار شما بدهد و آن را گسترش دهد.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بانک اطلاعات ساختمانی به وب سایت سازه یاب مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید : روش های نقاشی ساختمان

نصب چمن مصنوعی چگونه است؟

قبل از هر چیزی باید زمینی که قرار است چمن مصنوعی روی آن نصب شود را آماده کرد. برای آماده سازی آن، از بتن، سیمان یا آسفالت استفاده می کنند تا به این ترتیب سطح آن صاف و یکدست شود. البته نباید فراموش کرد که اندکی سطح زمین را اندکی شیب دار میسازند که آب باران یا شست و شوی چمن در یک جا جمع نشود و آسیبی به آن وارد نکند.

بعد باید متراژ فضا را اندازه گیری کرد و سپس با توجه به آن، مقدار لازمی از چمن برش داده شود. در نهایت تکه هایی که برش داده شده اند را باید با توجه به خواب چمن، در کنار یکدیگر قرار داد و سپس مرحله ی چسب کاری را آغاز کرد.

در میان دو بخش چمن، یک نوار اتصالی قرار می گیرد و سپس آن را با چسب مخصوص چمن، آغشته می کنیم. در این قسمت از روند کار، باید چمن را روی نوار اتصال قرار دهیم و تا زمانی که چسب خشک نشده، نباید چمن را حرکت داد.

بعد از این که تمام بخش های چمن به هم وصل شدند، می توان به سراغ چسباندن لبه های چمن در سرتاسر زمین رفت.

چمن ها ی زیاد

سوالات رایج درباره چمن مصنوعی در ساختمان

در ادامه به برخی از سوالات رایج در مورد چمن مصنوعی در ساختمان پاسخ داده ایم. اگر می خواهید به جواب های سریعی دست پیدا کنید، این بخش را مطالعه کنید.

چمن مصنوعی چیست؟

نوعی چمن است که از الیاف مصنوعی مثل پلی اتیلن ساخته می شود. جنس آن خشن است و تراکم بیشتری نسبت به چمن طبیعی دارد. مقاومتش بالاتر است و کمتر در برابر شرایط طبیعی آسیب می بیند.

چمن مصنوعی را در کدام  بخش های ساختمان می توان به کار برد؟

تقریبا در هر کجایی که تمایل دارید! اما بیشتر مواقع برای محوطه سازی ساختمان یا بالکن استفاده می شود. باغچه های ساختمان ها یکی از بهترین جاها برای استفاده از چمن مصنوعی است. برخی مواقع از چمن مصنوعی برای تزیین دیوارهای ساختمان نیز استفاده می شود.

طول عمر چمن مصنوعی چقدر است؟

اگر در شرایط مناسبی قرار داده شود، می توان تا سال ها از چمن مصنوعی استفاده کرد. این محصولات به خاطر جنس پلی اتیلنی خود، مقاومت خیلی خوبی در برابر آسیب های مختلف دارند و تا سال های خیلی زیادی می توانند سبزی و طراوت خود را حفظ کنند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.