چرا قیمت سیمان از بورس تا خرده فروشی انقدر فرق دارد؟

با یک بررسی ساده در مراکز خرید و فروش سیمان متوجه خواهید شد که قیمت سیمان در بورس کالا از 23 الی 28 هزار تومان معامله می شود اما خرده فروشی ها سیستم دیگری پیاده کرده اند و هر کیسه سیمان را حدود 35 الی 40 هزار تومان به فروش می رسانند.

از آن جایی که شعار اصلی دولت سیزدهم، ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در سال است، یکی از اصلی ترین وظایفی که بر عهده ی وزارت صمت می باشد، افزایش تولید مصالح ساختمانی و کاهش قیمت برخی از آن ها مانند سیمان و میلگرد است.

از خرداد ماه امسال که برخی از تولیدکنندگان کارخانه های سیمان، کالای خود را در بورس کالا عرضه کردند، افزایش ناگهانی قیمت سیمان را شاهد بودیم. با عرضه این محصول در بورس کالا، قیمت گذاری از اختیار سازمان حمایت خارج شد.

نکته دیگر این جا بود که با افزایش مصرف برق در تابستان امسال، اداره برق اقدام به قطع برق خیلی از مشترکین پر مصرف کرد که تولید کنندگان سیمان و فولاد نیز جزو آن ها بودند. به این ترتیب تولید سیمان کاهش و قیمت آن افزایش پیدا کرد. به طوری که هر کیسه تا حدود 100 هزار تومان نیز فروخته می شد.

اما به تدریج با الزام تمام تولیدکنندگان به دریافت کد بورسی ، معاملات شفاف تر شد و قیمت سیمان نیز کاهش پیدا کرد. اما هم چنان مسیر زیادی باقی مانده تا سیمان به قیمت اصلی خود برسد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.