ایران مال

بعید است که ساکن تهران باشید اما تا به حال نام پروژه ی بزرگی به نام ایران مال را نشنیده باشید. حرف ها و حدیث های زیادی در رابطه با این مرکز تجاری بزرگ وجود دارد اما هیچ کس نمی تواند منکر شود که این مجموعه بزرگ ترین و شاید بهترین مرکز تجاری کشور باشد که هرگونه امکاناتی را برای بازدید کنندگان فراهم آورده است.

تعجب خواهید کرد اگر بگوییم که ایران مال یکی از پنج مال بزرگ دنیاست و از بزرگ ترین پروژه های تجاری خاورمیانه نیز به حساب می آید. هر چیزی که بخواهید می توان در این مجموعه پیدا کرد.

این پروژه ی بزرگ که در منطقه 22 تهران واقع شده است، امروزه محل رفت و آمد بازدید کننده های زیادی شده است که هر کدام از آنها به هوای دیدن یک بخش از آن می آیند. برخی می خواهند سری به مراکز خرید آن بزنند. عده ای ترجیح می دهند از کتابخانه ی فوق العاده اش دیدن کنند و برخی دیگر نیز خود را با ده ها سرگرمی موجود در این پروژه ی تجاری مشغول می کنند.

این مجموعه تجاری در نزدیکی پارک چیتگر و در انتهای اتوبان خرازی واقع شده است. با ما همراه باشید تا به تمامی امکانات این مجموعه ی بزرگ اشاره ای داشته باشیم.

ایران مال و ویژگی ها ی آن

ایران مال چقدر مساحت دارد؟

اگر بخواهیم به طور در مورد مساحت ایران مال صحبت کنیم باید بگوییم که این مجموعه ی بزرگ 1.669.504 متر مربع مساحت دارد. به عبارت دیگر اگر بخواهید کل مجموعه ی بزرگ ایران مال را بگردید باید به اندازه ی مسافتی که میان میدان منیریه تا میدان تجریش است، پیاده روی کنید.

بازدید از تمام مجموعه ی ایران مال دیدن کنید با فرض این که وقت زیادی روی هر بخش نگذارید باید سه روز کامل وقت صرف کنید.

ایران مال نه تنها در ایران، بلکه در دنیا نیز شناخته شده است و در سال 2017 میلادی بود که توانست عنوان بهترین مجتمع تجاری چند منظوره خاورمیانه را به دست آورد.

بیشتر بخوانید : طراحی، نظارت و تاجرای پروژه

به طور کلی اگر بخواهیم اشاره ای به وضعیت کلی ایران مال داشته باشید باید بگوییم که حدود 70 درصد این مجموعه به مراکز گردشگری، فرهنگی، تفریحی، خدماتی و ورزشی اختصاص پیدا کرده است. به همین دلیل می تواند جای خیلی خوبی برای گردش و خرید باشد.

ایران مال به یکی از بزرگ ترین تجار ایرانی یعنی علی انصاری تعلق دارد که صاحب ده ها مجموعه ی کوچک و بزرگ مثل بانک آینده، بازار مبل ایران، بازار کامپیوتر و …است. علی انصاری در لیست ثروتمندترین افراد ایرانی قرار می دهند که با توجه به آن چه که در مورد ایران مال گفته شد، چندان جای تعجب ندارد.

معرفی نقاط مهم ایران مال | دیدنی های ایران مال

شاید فکر کنید که ایران مال یک مرکز تجاری است. البته حق با شماست اما به همین یک بخش خلاصه نمی شود و می توانید روزها در آن به تفریح و گردشگری بپردازید و باز هم وقت کم بیاورید. در ادامه می خواهیم به بخشی از دیدنی های ایران مال اشاره کنیم و بگوییم اگر می خواهید به این مرکز بروید حتما سراغی از دیدنی های آن نیز بگیرید. با ما همراه باشید:

مسجد جامع ایران مال

مثل هر مجموعه ی ایرانی و اسلامی بزرگ دیگری، ایران مال هم دارای یک مسجد است. اما آن چه که مسجد ایران مال را متفاوت میکند، معماری فوق العاده زیبای آن است که سرشار از کاشی کاری های جذاب و تزئینات چشم نواز است. گچ بری های طاق های این مسجد چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

اصلی ترین منبع الهام ساخت این مسجد، مسجد النبی است. اما گنبد بزرگ این مسجد از گنبد حافظیه ی شیراز متاثر بوده است. به طور کلی این مسجد دارای 5 گنبد بزرگ است. رنگ هایی که در کاشی های این مسجد استفاده شده بیشتر شامل رنگ فیروزه ای، لاجوردی، سفید و آجری است.

البته باید اشاره کنیم که این مسجد جامع، تنها مکان عبادت در مجموعه ی ایران مال نیست. شما می توانید در جای جای مختلف ایران مال، نمازخانه هایی را پیدا کنید. تعداد این نمازخانه ها به 40 عدد می رسد.

باغ ماهان

از قدیم الایام، طرز ساخت باغ در ایران به شدت مورد توجه قرار می گرفته است. شاید مشهورترین باغ ایرانی که به خاطر معماری اش مشهور است، باغ شازده ماهان کرمان باشد که دقیقا منبع الهام باغ ماهان ایران مال نیز بوده است.

می توان از دو سمت وارد این باغ شد. ورودی های این باغ از جنس شیشه هستند و محوطه ی شمالی مجموعه را به دریاچه و آب نمای موزیکال در بخش جنوبی وصل می کند. همچنین می توانید بازدید از باغ ماهان را صرف غذا در رستوران های طبقات مختلف این بخش از مجموعه همراه کنید.

درختانی که در باغ ایرانی قرار گرفته اند، به خوبی از نور آفتاب تغذیه می شوند چرا که پوشش این سقف به گونه ای است که برای رشد گیاهان و فضای سبز مناسب باشد.

هم چنین مراسمات و همایشات مختلفی هم در فضای این باغ برگزار می شود.

باغ دیدار

اگر می خواهید قراری بگذارید و بی دغدغه و راحت صحبت کنید، باغ دیدار بهترین جاست. این مکان همان طور که مشخص است، فضایی برای دیدار و گفت و گو است. باغ دیدار در کنار بازار سنتی مجموعه قرار گرفته و 14 متر ارتفاع دارد.

جنس سقف این باغ نیز از شیشه است و توسط درختان گرمسیری پوشانده شده است. به همین خاطر مناطق کویری ایران مثل کاشان و یزد را تداعی می کند. اگر می خواهید به سراغ این باغ بروید، حتما دیدن از پل شیشه ی روی آب، سکوی شیشه ای و آبشار جذاب آن را از دست ندهید.

تیمچه علی اکبر

اگر به بازارهای سنتی علاقه دارید، احتمالا نباید تیمچه علی اکبر را از دست بدهید. این تیمچه مثل تمام بازارهای سنتی ایرانی مثل بازار تبریز و شیراز و…است. یک راسته ی اصلی و گنبد مرکزی دارد و 4 سوق!

بیشتر بخوانید : پروژه های تهران

تزئیناتی که برای این تیمچه به کار رفته است شامل مقرنس ها، یزدی بندی، گچبری های ظریف، کاشی کاری و نقش های متنوع است. اگر می خواهید سری به این تیمچه بزنید باید به غرب ایران مال و در طبقه دوم تجاری بروید.

به طور کلی این بازار سنتی دارای چهار سرا است که بازدید از آن ها را نباید از دست داد. در ادامه به این چهار سرا و امکاناتی که دارند اشاره کرده ایم:

سرای فیروزه

همان طور که از نامش نیز پیداست، به محض ورود به این بخش از بازار، با دریایی از رنگ های آبی و زیبا مواجه خواهید شد. بله! این بازار جایی برای عرضه ی صنایع دستی مثل میناکاری، سفال و خاتم کاری است. اگر به ظروف سنتی علاقه دارید حتما سری به سرای فیروزه بزنید.

سرای زمرد

زمرد مخصوص کسانی است که به فرش و دست بافی علاقه دارند. بنابراین بازدید از سرای زمرد را از دست ندهید.

سرای عقیق

اگر از آن دسته افرادی هستید که به کالاهای آنتیک و عتیقه علاقه دارید، سرای عقیق می تواند شبیه به بهشت شما باشد. سری به آن جا بزنید.

سرای الماس

اگر از آن دسته افرادی هستید که به هر شهری که میروید به دنبال سوغاتی آن جا هستید، سرای الماس بهترین جا برای شماست. چرا که می توانید سوغات تمام شهرهای ایران را از این سرا خریداری کنید.

ایران مال 8

تالار آیینه

اگر به هنر آینه کاری علاقه دارید، نباید بازدید از تالار آینه را از دست بدهید که حقیقتا یکی از نقاط جذاب و زیبای ایران مال است. منبع اصلی الهام این تالار، مجلس شورای ملی است. بیش از 38 میلیون قطعه در ساخت این تالار به کار رفته است و همین مسئله از آن جا، بهشتی از جنس شیشه ساخته است. در ضمن اگر سری به تالار آینه زدید، فقط نگاهتان به بالای سر و سقف شیشه ای نباشد. نگاهی هم به کف زمین بندازید تا فرشی فوق العاده از هنرمندان نیشابوری را ببینید که به واقع ترکیب زیبایی و هنر است.

شربت خانه ایران مال

شربت خانه ها بخشی از معماری ایرانی هستند که از قدیم محل نوشیدن و گفت و گو بوده اند. ایران مال نیز یکی از این شربت خانه ها را در اختیار دارد که معماری چشم نواز آن می تواند توجه هر فردی را جلب کند. توصیه می کنیم به کاشی کاری های کف این شربت خانه توجه کنید که بسیار زیبا هستند.

ایوان اشراق

اگر می خواهید سازه ای عجیب و در عین حال بسیار زیبا ببیند توصیه ی ما ایوان اشراق ایران مال است که رنگی طلایی دارد و از طبقه اول مجموعه تا بام آن امتداد پیدا می کند و به حدود 25 متر ارتفاع می رسد. طراحی این ایوان به گونه ای است که شبیه به کریستال های فرو رفته در ساختمان دیده می شود. در فضایی که میان این کریستال ها وجود دارد می توانید چایخانه ها و کافه های زیادی را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید : معرفی پروژه ای ساختمانی

باغ کتاب ایران مال

از هر چه بگذریم نمی توان به سادگی از کتابخانه ی فوق العاده ی این مجموعه عبور کرد که حس ورود به اروپای قرن 17 را به انسان می دهد. این باغ کتاب به سبک معماری کلاسیک اروپایی ساخته شده است و با نام کتابخانه ی جندی شاپور شناخته می شود. رویدادهای فرهنگی زیادی در این بخش از ایران مال برگزار می شود.

همچنین از تماشای فرشی که کف این کتابخانه قرار دارد غافل نشوید. طرح های این فرش، انعکاسی از طراحی های روی سقف است که تضاد و تقارن فوق العاده ای ایجاد می کند. برای بافت این فرش، 25 هنرمند به مدت 70 روز کار کردند.

مراکز خرید ایران مال

اگر به قصد خرید به ایران مال می روید، احتمالا بسیار راضی خواهد بود. در ادامه به مهم ترین مراکز خرید ایران مال اشاره کرده ایم:

طبقه منفی 1: هایپر استار بزرگ ایران مال

طبقه همکف، اول و دوم: لوازم و دکوراسیون منزل ( شامل تیمچه علی اکبر نیز می شود)

طبقه سوم: محصولات فرهنگی و تفریحی

طبقه همکف، اول و سوم: محصولات چرمی به خصوص کیف و کشف

طبقه همکف: لوازم خانگی و الکترونیکی ( موبایل، تلویزیون و…)

طبقه همکف و اول: جواهر و طلا و ساعت

طبقه اول و دوم سوم: محصولات مربوط به زیبایی و سلامت

طبقه سوم: مجموعه های فروش کالای ورزشی

مجموعه ورزشی ایران مال

همان طور که در ابتدای این متن هم گفتیم، ایران مال بخش بزرگی از کاربری خود را به تفریح و سرگرمی اختصاص داده است که یکی از اصلی ترین جنبه های این تفریحات، سالن های ورزشی آن است. در ادامه به برخی از مهم ترین مجموعه های ورزشی ایران مال می پردازیم:

پیست یخ یا پاتیناژ: احتمالا یکی از جذاب ترین بخش های این مجموعه، زمین پاتیناژ و اسکی سواری روی یخ آن باشد که هیجان اسکی و هاکی را می تواند تداعی کند و همواره افراد و بازدیدکنندگان زیادی را به سمت خود می کشاند. این زمین در بخش شرقی مجموعه واقع شده است.

مجموعه اسکواش که شامل زمینی برای انجام ورزش جذاب اسکواش است.

مجموعه استخر و اسپا: احتمالا معروف ترین بخش این مجموعه، آبنمای موزیکالش است که چشم ها را خیره می کند اما می توانید استخرهای زنانه و مردانه، سونا، حمام ترکی و اسپا نیز در این مجموعه پیدا کنید. استفاده از آب گرم موجود در سالن اسپا، می تواند خستگی را حسابی از تنتان بیرون کند.

استادیوم چند منظوره: این استادیوم در محوطه ی بام قرار گرفته است و شامل زمین تنیس و ورزش های راکتی می باشد.

جاده تندرستی: خوشبختانه می توان 24 ساعته از این فضای جداگانه ایران مال استفاده کرد. طول مسافتی 1.6 کیلومتر باعث شده است که به نام جاده تندرستی شناخته شود. آب و هوای این نقطه نیز بسیار مطبوع و سالم است.
مجموعه ی ایران مال بخش های مختلفی دارد که همان طور که نمی توان در طول یک روز به تمامشان سر زد، در طول یک مقاله نیز نمی توان به آن پرداخت.

علاوه بر این، مجموعه ی ایران مال هم چنان در حال ساخت است و بخش های جدیدی قرار است به آن اضافه شود.

به همین خاطر می تواند منبع خوبی برای یافتن پروژه های ساختمانی برای آن دسته از افرادی باشد که به نوعی با ساختمان سازی در ارتباط هستند.

وب سایت سازه یاب، دارای یک بانک اطلاعاتی فوق العاده است که می توانید جهت بازاریابی بهتر برای دریافت پروژه های ایران مال، به آن رجوع کنید .

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.